Załaduj stronę bez animacji...
Ładowanie strony...
Idź do...

www.nzn24.pl

Dobra nauka i dobre prawo

RSS Feed

12 grudnia 2017

Codex Alimentarius po latach w UE i w Polsce


Monsanto i Codex Alimentarius oraz produkt glifosat

Władze UE złamały własne zasady i zignorowały dowody na raka żeby zatrzymać glifosat na rynku.

Nowy raport toksykologa dr Petera Clausinga pokazuje, że władze UE naruszyły własne zasady i odrzuciły dowody na to, że glifosat jest rakotwórczy, żeby dojść do wniosku iż ta substancja chemiczna nie wywołuje raka.

Władze UE doszły do wniosku, że glyphosate nie jest rakotwórczy lekceważąc i odsuwając dowody na nowotwory u eksperymentalnych zwierząt i naruszając dyrektywy i wskazówki które mają rzekomo kierować ich pracą, jak czytamy w nowym raporcie niemieckiego toksykologa dr Petera Clausinga.

Raport po raz pierwszy pokazuje, że glifosat powinno się uznać za rakotwórczy według obecnych standardów UE. To oznaczałoby automatyczny zakaz według legislacji unijnej o pestycydach. Ale władze UE odrzuciły i naruszyły te standardy, ułatwiając im dojście do wniosku, że ten środek chemiczny nie jest rakotwórczy.

Komentując to dr Clausing powiedział: „Co mnie zaskoczyło najbardziej, to jak wyraźnie i szeroko władze naruszyły własne przepisy. To mnie rozgniewało. Władze powinno się uznać za odpowiedzialne za swoje fiasko”.

Czy to wszystko może być z myślą o zdrowiu?

Dr Clausing dodał: „Dowody na rakotwórczość jest tak przekonująca, że powinien być zakazany”.

Organami na linii ostrzału są Niemiecki Federalny Instytut Szacowania Ryzyka (BfR) (Niemcy jako autor raportu o glifosacie w UE), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemiczna (ECHA).

Wniosek trzech agencji, że glifosat nie jest rakotwórczy zaprzeczał temu Międzynarodowej Agencji ds. Badań Raka (IARC) WHO, która w 2015 uznała glifosat za „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi” w oparciu o „wystarczające” dowody u zwierząt i „ograniczone” dowody u ludzi. IARC uznaje się za jej niezależną politykę i wysoką jakość badań.[…]

Tłumaczenie: Ola Gordon

Prosimy prześlij dalej nasz artykuł:
27

Tagi strony:, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej artykułów od:..Codex Alimentarius