Załaduj stronę bez animacji...
Ładowanie strony...
Idź do...

www.nzn24.pl

Dobra nauka i dobre prawo

RSS Feed

12 grudnia 2017

Aurikuloterapia czyli akupunktura ucha u dr Enji


Historia w skrócie „AURIKULOTERAPII”

W najstarszym zachowanym dziele chińskim o akupunkturze „Huangdi Neijing” (Kanon Medycyny), pochodzącym z IV wieku przed naszą erą, napisano, że na uchu spotykają się wszystkie kanały energetyczne ustroju ludzkiego. Ten fakt wykorzystywali dawni lekarze chińscy, lecząc, poprzez nakłuwanie ucha w odpowiednich punktach. Jednak ta metoda była stosowana rzadziej niż klasyczna akupunktura i została zapomniana.

Niezależnie od Chin, w Europie lekarze prowadzili własne badania związane z aurikuloterapią. W XVII wieku Portugalczyk Zacutus Listanus podał metodę leczenia poprzez przyżeganie małżowiny usznej. Natomiast Włoch Valsava w 1717 roku przedstawił opis strefy w obrębie ucha, której nakłuwanie radził przy bólach zębów. Przyżeganie górnej części ucha było powszechnie znane w medycynie ludowej Środkowego Wschodu, Francji i Włoch.

W krajach arabskich marabuci (uzdrowiciele) leczyli ból, zakładając miedziane kolczyki, w ściśle określonych miejscach na uchu.

Badając te przykłady, francuski lekarz Paul Nogier, w latach 1951-1956 opracował odrębną metodę leczenia, poprzez nakłuwanie ucha, którą nazwał „aurikuloterapią”. Metoda ta została zaakceptowana przez francuskich akupunkturzystów, a później przez specjalistów z innych krajów europejskich.

Bardzo skuteczna w leczeniu uzależnień wszelkiego typu oraz przy odchudzaniu i wspomaganiu przemiany materii

Aurikuloterapia jest powszechnie stosowana na całym świecie przy redukowaniu stężenia substancji powodujących łaknienie i przy walce z uzależnieniami. Efektywność aurikuloterapii podczas odwyku znajduje swoje wyjaśnienie w neurologii państw zachodu oraz tradycyjnej medycynie wschodniej. W roku 1970 dr. Michel Smith jako pierwszy zastosował aurikuloterapię w redukcji substancji uzależniających i walce z nałogiem. Później techniki te rozwinął dr. Michel Smith lekarz medycyny orientalnej.

Podwaliny pod wykorzystanie aurikuloterapii, jako części detoksykacji, na gruncie neurologii w medycynie zachodniej bazują na wcześniejszym wykorzystaniu elementów małżowiny w odwyku. Wklęsłe obszary ucha zewnętrznego (w sumie dwa) połączone są z autonomicznym układem nerwowym poprzez nerw błędny oraz podwzgórze. Wpływanie na te elementy układu nerwowego zapewnia odprężenie i utrzymuje równowagę. Wydzielanie endorfin za sprawą aurikuloterapii jest dodatkową korzyścią podnoszącą dobre samopoczucie, osiąganą bez użycia substancji uzależniających.

Zwyczajowo, by wspomóc powrót do zdrowia po uzależnieniu, stymuluje się pięć punktów ucha zewnętrznego. Opanowanie mapy receptorów ucha ułatwia odnalezienie ich wszystkich:

 • Współczulnego (ang. Sympathetic)
 • Shen Men
 • Serca (ang. Heart)
 • Wątroby (ang. Liver)
 • Płuc (ang. Lung)

 

Prosimy prześlij dalej nasz artykuł:
27

Tagi strony:, , ,

odpowiedzi “Aurikuloterapia czyli akupunktura ucha u dr Enji”

 1. Olo1928
  18 grudnia 2016 at 10:57

  Bardzo fajny filmik ukazujący jak wygląda taki zabieg. Jakie są ceny akupunktury w tym gabinecie i na kiedy można się zapisać?

 2. Tora
  21 marca 2017 at 15:07

  Pani profesor pomogła mojej mamie wyjść z bardzo dużej depresji. Wszystko przy pomocy zabiegów akupunktury. Trwało to około 6 miesięcy ale bardzo dobry efekt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej artykułów od:..akupunktura